پاترئون چیست؟

/ / دسته‌بندی نشده
پاترئون چیست؟

بروزرسانی خرداد ۷, ۱۴۰۳

تیک تاکرها، یوتیوبرها، پادکست سازان، کاربرانی که در تویئتر کسب درآمد می‌کنند و دیگر سازندگان محتوا یک نقطه مشترک دارند. بسیاری از آن‌ها از Patreon ( پاترئون ) برای تکمیل درآمد خود استفاده می‌کنند. Patreon، پلتفرمی است که به تولیدکنندگان محتوا کمک می‌کند تا از فالورهای خود کسب درآمد کنند. کسب درآمد ارزی در پاترئون، درست مانند سایر پلتفرم‌های دیگر نیاز به کیفیت کارهای شما دارد. برای دریافت درآمد ارزی باید به پی پال دسترسی داشت که میهن پرداخت با ارائه خدمات نقد کردن پی پال، این راه را برای هنرمندان هموار کرده است. آیا شما هم خالق یک محتوا هستید یا هنرمندی هستید که به دنبال درآمد آنلاین می‌باشد؟ آیا کنجکاو هستید که بدانید پاترئون چیست؟ و چطور میتواند برای شما درآمد تولید کند؟ با ما در این مقاله همراه باشید.

پاترئون (Patreon) چیست؟

پاترئون در واقع یک سایت جمع آوری سرمایه برای سازندگان محتوا ست. اما این برنامه، خود را به عنوان یک بستر و پلتفرمی تعریف می‌کند که باعث می‌شود افراد برای تولید محتوا حقوق بگیرند. سازندگان به‌جای راه‌اندازی وب‌سایت و پلتفرم پرداخت خود، می‌توانند به راحتی یک صفحه پاترئون شخصی‌شده را در چند مرحله راه‌اندازی کنند. سازندگان موسیقی، هنرمندان، نوازندگان و نویسندگان، پاترئون را روشی سریع و آسان برای دریافت هزینه‌ها از مراجعان و سرمایه گذاران می‌دانند. طرفداران نیز می‌توانند هر ماه مبلغ مشخصی را از طریق پاترئون به حساب هنرمندان مورد علاقه خود واریز نمایند. معمولا هنرمندان و اعضای پاترئون چند سطح مختلف حمایتی دسترسی قیمت را در پلتفرم پاترون خود منتشر می‌کنند و سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان می‌توانند یکی از این سطوح را برای کمک پرداخت نمایند.

حتما شنیده‌اید که بسیاری از آثار هنرمندان، نقاشان یا موزیسن‌ها یا مجسمه‌سازان پس از مرگ آن‌ها، ارزش میلیون دلاری پیدا کرده است، اما این اتفاق تا زمانی می‌افتاد که Patreon وجود نداشت. این پلتفرم با ایجاد بستری برای به اشتراک‌گذاری کارهای هنرمندان، راهی برای کسب درآمد و جذب سرمایه گذار به آنان داده است. به عنوان مثال، می‌توان به هنرمند مورد علاقه، ۵ دلار در ماه از طریق پاترئون کمک کرد و حامی او شد و به آثار او دسترسی داشت.

Patreon در سال ۲۰۱۳ توسط سام یام و جک کنت تأسیس شد. دفتر مرکزی این شرکت در سان فرانسیسکو قرار دارد و حدود سه میلیون کاربر فعال دارد.

پاترئون چیست؟

چگونه می توان با پاترئون Patreon کار کرد؟

می‌توانید از طریق وب با آدرس Patreon.com، از برنامه‌های تلفن همراه مانند گوگل پلی و دانلود نسخه اندروید و یا اپ استور و دانلود نسخه IOS به این پلتفرم دسترسی پیدا کرد. شروع کار با پاترئون رایگان است و می‌توانید هر زمان برای توسعه کسب‌وکارتان، عضویت پولی را خریداری کنید.

انواع محتوا در patreon چیست؟

فرمت‌های مختلف محتوای محبوب در پاترئون عبارتند از:

ویدیو 
متن‌های جذاب
پادکست‌ها 
عکاسی 

حمایت از هنرمندان با پاترئون

Patreon راهی برای تعامل با انجمن سازندگان محتوای مورد علاقه شما است. مکان اختصاصی برای دریافت محتوا از سازندگانی که می‌شناسید و دوستشان دارید است. اگر سازندگان عضویت پولی را ارائه می‌دهند یا محصولات دیجیتالی را می‌فروشند، می‌توانید مستقیماً برای دریافت محتوا، مبلغ موردنظرشان را به آن‌ها بپردازید، زیرا می‌دانید که از آن‌ها حمایت می‌کنید تا کارهای بیشتری را تولید کنند.

سازندگان و هنرمندان محتوا در پاترئون

پاترئون می تواند به شما در ایجاد درآمد برای برخی از محتواها، پادکست‌ها، ویدیو، آهنگ یا هر چیز دیگری کمک کند. طرفداران می‌تواند مبلغ دلخواه را هر ماه برای هنرمند یا فرد تولید کننده محتوا بپردازند. از این طریق هر هنرمند در ماه حقوق گرفته و یا محتواهای خود را نیز بفروشد.

تعداد حامیان در صفحه هنرمند در Patreon قابل مشاهده بوده و روش اصلی برقراری ارتباط با حامیان نیز در این صفحه قید شده است. پاترئون همچنین از پشتیبانی خوراک RSS نیز برخوردار بوده و به علاوه با Discord نیز در ارتباط است و ادغام می‌شود.

حامیان محتوا و هنرمندان

در بالا ما دلایل شهرت این برنامه و همچنین دلایل محبوبیت آن در فضای اینترنت را ذکر کردیم، اما اگر یک حامی یا سرمایه‌گذار باشید می‌توانید پس از عضویت در Patreon ماهانه برای سازنده محتوا یا هنرمند موردنظر خود مبلغی را پرداخت کنید. شما از طریق پرداخت مبلغی می‌توانید به ویدیوهای ویژه یوتیوب نیز دسترسی داشته باشید یا می‌توانید برای هر ویدیوی جدیدی که می‌گیرید مبلغی را پرداخت نمایید. در هر صورت اگر شما یک حامی یا سرمایه گذار در پاترون باشید و تصمیم بگیرید از کسی حمایت کنید، شما به یک حامی واقعی هنر تبدیل می شوید.

patreon چیست

هزینه Patreon چقدر است؟

هنرمندان در این برنامه معمولا محتواهای پولی خود را به نمایش می گذارند. اما در واقع سازندگان محتوا و هنرمندان می توانند چندین سطح برای مشتریان و سرمایه‌گذاران در نظر بگیرند. مثلا محتواها در چندین سطح و در قیمت های مختلف تعیین شوند تا حامیان بتوانند مشارکت بیشتری داشته باشند. همچنین حامیانی که مشارکت بیشتری با هنرمندان داشته باشند می‌توانند از پاداش های مختلف هنرمندان و پلتفرم بهره‌مند شود.

همینطور اگر حامی نخواهد مشترک ماهانه حمایت از یک سازنده را تهیه کند، می‌تواند با گزینه Pay What You Want مبلغ دلخواه خود را پرداخت نماید. به عنوان مثال اگر حامی عاشق یوتیوبر هست و تصمیم دارد به ازای هر بارگزاری ویدیو ۱ دلار پرداخت نماید و سازنده و یوتیوبر مورد نظر در ماه چهار فیلم را از طریق Patreon منتشر می‌کند، حامی می‌تواند برای هر ماه ۴ دلار هزینه پرداخت کند.

چگونه در Patreon یک حامی شویم؟

اگر می‌خواهید یک پشتیبان و حامی باشید، به صفحه Patreon مراجعه کرده و یکی از سطوح حمایت را انتخاب نمایید. سطحی که انتخاب می‌کنید مزایای خاصی را ارائه می‌دهد و فقط در آن سطح می‌توانید از آن استفاده نمایید. قیمت هر سطح حداقل گزینه برای پرداخت آن سطح می‌باشد.

برای تبدیل شدن به یک حامی رسمی در پاترئون باید شیوه‌های پرداخت و همینطور اطلاعات پرداخت خود را تأیید کنید. سپس به جزئیات و حد ماهانه پرداخت بپردازید.

یک نمونه از شیوه کار سایت patreon چیست؟

مولی بورکه یک یوتیوبر نابینا است. او فیلم‌هایی را برای آموزش و آگاهی بخشی جهت زندگی با نابینایان انتشار می‌دهد. اگر گاهی اوقات از طریق پاترئون از او حمایت کنید، وی دسترسی انحصاری به زندگی شخصی خود را به حامی خود ارائه می‌دهد. به عنوان مثال در سال ۲۰۲۰ او دوستی با شخص جدیدی را آغاز کرد و او را ابتدا به حامیان خود در پاترئون معرفی کرد. بینندگان یوتیوب رایگان هنوز هم منتظر آشنایی با این فرد هستند.

سخن آخر

تا اینجا مشخص شد که پاترئون چیست؟ و مناسب چه کسانی است. اگر می‎‌خواهید حامی یک هنرمند باشید Patreon یک انتخاب عالی می‌باشد. اگر هم تولیدکننده محتوا هستید، می‌توانید از پاترئون برای کسب درآمد از مخاطبانتان استفاده کنید و به وسیله میهن پراخت درآمد خود را در پاتروئون به ریال نقد کنید.

۴ Comments to “ پاترئون چیست؟”

 1. Lee says :پاسخ

  سلام هنگام دیدن آثار دیگر افراد لازم هست که یک patreon شویم با دادن مقداری پول به هنرمند، هیچ سایتی توضیح نداده که چگونه باید پول واریز کرد، لطفا توضیح دهید

  1. مبینا سیمائی says :پاسخ

   سلام، پرداخت در سایت patreon توسط پی پال امکان پذیر است.

 2. New says :پاسخ

  سلام ایا باید برای اکانت داشتن و درامدزایی از نام واقعی استفاده کنیم؟

  1. مبینا سیمائی says :پاسخ

   سلام در سایتهای این چنینی برای تایید مدارک باید نام و هویت شما مشخص باشد و با نام غیر متعارف نمی توانید فعالیت داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *