راهنمای کسب درآمد از بورس

/ / اقتصادی
آموزش بورس

کسب درآمد از بورس با اندکی اندیشه و توانایی می تواند درآمد خوبی را برای هر کسی به ارمغان بیاورد. خرید و فروش سهام های مختلف می تواند سود مناسبی را هم برای شرکت ها و هم اشخاص مالک سهام به ارمغان بیاورد. کسب درآمد از بورس به عوامل مهمی چون آموزش و مهارت، دانش و تجربه و سرمایه بستگی دارد. به طور کلی اگر تمام موارد بالا را در دست داشته باشیم می توانیم درآمد مناسب و سود بالایی را از بورس به دست آوریم. در مقاله سعی شده است که به راهنمای کسب درآمد از بورس اشاره شود.

بورس چیست؟

بورس بازاری سازمان یافته است که در آن قیمت گذاری، خرید کالا، فروش کالا، خرید و فروش اوراق بهادار، قراردادهای آتی انجام می گیرد. بورس به دو نوع اوراق بهادار و کالا تقسیم می شود. در بورس اوراق بهادار، سهام و اوراق قرضه معامله می شود و در بورس کالا، کالاها و خدمات مختلف مورد معامله قرار می گیرند.

تاریخچه بورس

باید گفت بورس اولین بار زمانی ایجاد شد که تاجران اروپایی به دلیل ضرر در تجارت خود، به فکر راه حلی افتادند تا بتوانند این ضرر و زیان را به حداقل برسانند.

در نتیجه تاجران به عده ای اجازه دادند تا در فعالیت هایشان شریک شوند. در این صورت آن ها سود و ضرر و زیان احتمالی را با آن ها تقسیم کردند. این تجربه موفقیت آمیز بود و نظر تاجران دیگر را نیز جلب کرد تا فعالیت های تجاری خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. این کار به خصوص در پروژه های بزرگ نتیجه مطلوب تری داشت.

نام بورس از نام خانوادگی شخصی به نام واندر بورس گرفته شده است. او در اوایل قرن پانزده میلیادی در بروژ بلژیک زندگی می کرده است. تاجران شهر در مقابل خانه او جمع شده و به داد و ستد پول و تجارت خود می پرداختند. در گذر زمان، بورس جاهایی را می نامیدند که محل داد و ستد کالا و اسناد مالی و تجاری بود. در سال ۱۴۶۰ اولین مرکز بورس اوراق بهادار در جهان ایجاد شد. این مرکز در بلژیک قرار داشت. اولین تبادل رسمی بورس اوراق بهادر در دنیا در سال ۱۶۰۲ میلادی با انتشار سهام کمپانی هند شرقی هلند در آمستردام ایجاد شد.

راهنمای بورس

بورس بازاری سازمان یافته است که در آن قیمت گذاری، خرید کالا، فروش کالا، خرید و فروش اوراق بهادار، قراردادهای آتی انجام می گیرد

انواع بورس

  • بورس اوراق بهادار

بورس اوراق بهادار بازاری می باشد که اوراق بهادار در آن معامله می شود. بورس اوراق بهادار در قالب شرکت سهامی عام تاسیس شده است و توسط معامله گران و کارگزاران معاملات در آن انجام می گیرد. فلسفه وجود این شرکت ایجاد یک بازار منصفانه و شفاف می باشد. می توان گفت این شرکت ها منطقه و محرک رشد اقتصادی کشور می باشند. کسب درآمد در بورس اوراقب بهادار زمانی ممکن می شود که بتوان شناخت کاملی از معاملات آن و خرید و فروش اوراق بهادار به دست آورد.

  • بورس ارز

در بورس ارز، خرید و فروش پول های کشورهای خارجی انجام می گیرد. متاسفانه این بورس در ایران فعالیت چندانی ندارد.

  • بورس کالا

بورس کالا محلی می باشد که به خرید و فروش کالاهای مشخص شده می پردازند. در این بورس معمولا مواد اولیه و خام مورد معامله قرار می گیرند. هر بورس کالایی را با نام همان کالا مورد معامله قرار می دهند.

کسب درآمد از بورس و درآمد آن

حال که به راهنمای کسب درآمد از بورس اشاره کردیم، باید گفت برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که درآمد بورس چقدر است؟ می شود گفت این درآمد بسته به میزان سرمایه ای که شما قرار می دهید دارد. معمولا افرادی که سرمایه ای را که برنامه ای برای آن ندارند وارد بورس می کنند. این کار یک سرمایه گذاری بلند مدت به حساب می آید و معمولا درآمد مناسبی نیز دارد. معمولا نمی توان به عنوان یک درآمد ماهانه روی بورس حساب کرد اما می توان درآمد مناسبی را برای آن در نظر گرفت. البته این درآمد نمی تواند سود ثابت باشد. اگر به دنبال سود ماهیانه ثابت هستید پیشنهاد می شود در صندوق های سرمایه گذاری درآمد سرمایه گذاری نمایید. بورس و فعالیت در آن به حجم سرمایه شما بستگی دارد.

راهنمای بورس ایران

افرادی که سرمایه ای را که برنامه ای برای آن ندارند وارد بورس می کنند. این کار یک سرمایه گذاری بلند مدت به حساب می آید

روش های کسب درآمد از بورس

در روش اول به طور مثال شما سهام شرکتی را به قیمت ۲۵۰۰ تومان خریداری می نمایید. بعد از گذشت مدتی سهام این شرکت به ۴۵۰۰ تومان می رسد. اگر شما در این زمان سهام خود را بفروشید میزان اختلاف قیمت آن از زمان خرید شما تا فروش سود شما می باشد. فراموش ننمایید که این یک مثال می باشد و در بورس امکان دارد قیمت سهام خریداری شده به جای افزایش بعد از مدتی کاهش یابد. پس این کار یک ریسک می باشد و شما در بورس یک ریسک انجام می دهید.

در روش دوم سهام شرکتی را می خرید. بعد از برگزاری مجمع سالیانه، شرکت مبلغ سود خود را بین سهامدارانش تقسیم می نماید. اگر در آن زمان سهام آن شرکت را در اختیار داشته باشید، می توانید از سود سهام شرکت بهره مند شوید. البته ممکن است به دلایل بسیاری از جمله ضرر و زیان یا نیازهای شرکت مورد نظر به نقدینگی، سود آن تقسیم نشود.

حداقل سرمایه برای کسب درآمد از بورس

با توجه به قانون بازار اوراق بهادار و بورس حداقل سرمایه مورد نیاز معادل یک میلیون ریال یعنی صد هزار تومان می باشد. در حالی که در معاملات تلفنی یا حضوری این مبلغ به پنجاه هزار تومان کاهش می یابد. هر فرد می تواند با توجه به سرمایه خود در بورس کسب درآمد کند.

سرمایه گذاری و کسب درآمد از بورس مفید است؟

این سوال برای بسیاری از افرادی که قصد سرمایه گذاری در بورس را دارند، مطرح می شود. در پاسخ به این سوال گفت این موضوع مربوط به دیدگاه شما در رابطه با سرمایه گذاری دارد.

برای شروع به کار و سرمایه گذاری در بورس روی درآمد خود حساب نکنید و سرمایه ثابت خود را سرمایه گذاری نمایید. پولی را که برای آن برنامه ای ندارید، سرمایه گذاری کنید.

توجه نمایید چند درصد از سرمایه خود را می توانید در بازار بورس سرمایه گذاری نمایید. دریافت سود کاملا به سطح تجربه، دانش معاملاتی و تحلیلگری هر فرد بستگی دارد. با مطالعه مقالاتی درباره راهنمای کسب درآمد از بورس نمیشود به سود دهی تضمین شده رسید. برای این کار تجربه و تحصص حرف اول را می زند. در واقع می توان گفت درآمد میلیونی و کسب درآمد از بورس به میزان مهارت فرد و سرمایه او در معاملات بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *