حواله ارزی (Wire Transfers) چیست؟ + مفاهیم حواله ارزی در انتقال پول

/ / انتقال پول بین المللی, حواله ارزی, دسته‌بندی نشده

حواله ارزی (Wire Transfers)

در دنیای تکنولوژی محوری که امروز در آن زندگی می کنیم، انتقال پول از طریق پول نقد، چک و حواله بانکی ممکن است به نظر راه سختی باشد. هرگونه پرداخت فاکتور یا قبض را می توان حواله نامید. با این حال، این اصطلاح امروزه بیشتر برای توصیف مبلغی استفاده می‌شود که توسط شخصی در خارج از کشور به کشور خود برای آشنایان ارسال می‌کند. این اصطلاح از کلمه remit به معنای بازگرداندن گرفته شده است. حواله های سیمی، که به عنوان پرداخت های سیمی نیز شناخته می شوند، امکان جابجایی سریع و ایمن پول را بدون نیاز به تبادل پول نقد بین دو طرف حتی در مکان جغرافیای متفاوت فراهم می کنند. انتقال معمولاً از یک بانک یا موسسه مالی به دیگری صورت می گیرد. در ادامه به بررسی روش های انتقال پول می پردازیم با ما همراه باشید.

حواله ارزی

فهرست مطالب:
 • حواله ارزی (Wire Transfers) چیست؟
 • نکات مورد توجه انتقال پول در حواله ارزی
 • اطلاعات لازم برای حواله ارزی چیست؟
 • مزایای استفاده از حواله ارزی چیست؟
 • انواع حواله ارزی
 • خطرات مرتبط با حواله ارزی
 • مراحل اصلی انتقال پول از طریق حواله ارزی

نکات مورد توجه انتقال پول در حواله ارزی

مهم ترین مواردی که در حین انتقال پول از طریق حواله باید در نظر گرفته شود عبارتند از:

 • محدودیت‌های مقدار پولی که می‌توانید انتقال دهید،
 • محدودیت تراکنش در تعداد نقل و انتقالاتی که می توانید در روز ارسال کنید
 • زمان پردازش حواله ارزی
 • کارمزد حواله ارزی

اطلاعات لازم برای حواله ارزی چیست؟

 اطلاعاتی که لازم است فرستنده در اختیار بانک یا موسسه قرار دهد به شرح زیر است:

 • نام، آدرس، شماره تماس گیرنده، به همراه سایر اطلاعات شخصی مورد نیاز برای تسهیل تراکنش
 • اطلاعات بانکی گیرنده شامل شماره حساب و شماره شعبه آنها
 • اطلاعات بانک دریافت کننده که شامل نام موسسه، آدرس و شناسه بانک (شماره مسیریابی یا کد سوئیفت) است.
 • دلیل انتقال مبلغ

هنگامی که اطلاعات مستند شد، انتقال سیم می تواند آغاز شود. بانک فرستنده پیامی را به همراه دستورالعمل های پرداخت از طریق یک سیستم امن مانند SWIFT به بانک گیرنده ارسال کرده و آنها مبلغ مورد نظر را به حساب صحیح واریز می کند.

مزایای استفاده از حواله ارزی چیست؟

 • حواله ها نقش بزرگی را در اقتصاد کشورهای کوچک و در حال توسعه با ارتقاء سطح زندگی مردم و مبارزه با فقر جهانی ایفا می کنند. از آنجایی که حواله‌ها شامل مؤسسات مالی می‌شوند، افرادی که حواله‌ها را ارسال و دریافت می‌کنند احتمالاً دارای حساب‌های بانکی هستند که به توسعه اقتصادی کمک می‌کند.
 • همچنین مواقع اضطراری مانند بلایای طبیعی و درگیری‌های مسلحانه، زمانی که سایر منابع درآمد دریافت‌کنندگان ناپدید می‌شوند، نجات بخش باشند و اگر کشور خود دچار رکود اقتصادی شود، حواله‌ها می‌توانند به کاهش مشکلات اقتصادی کمک کنند.
 • انتقال سیمی امکان انتقال فردی وجوه از افراد یا نهادها به دیگران را فراهم می کند و در عین حال کارایی مرتبط با جابجایی سریع و ایمن پول را حفظ می کند.
 • فرستنده می تواند به سرعت انتقال را آغاز و گیرنده بلافاصله به وجوه دسترسی پیدا کند، زیرا معمولاً هیچ نگهدارنده بانکی روی پول وجود ندارد.

انواع حواله ارزی

دو نوع انتقال بانکی “داخلی” (domestic) و “بین المللی” وجود دارد که هر دو می توانند بین بانکی یا درون بانکی باشند. داخلی، به نقل و انتقالات درون یک بانک و یا بین دو بانک یا مؤسسه مختلف در یک کشور اشاره دارد. این تراکنش‌ها معمولاً در همان روزی که شروع می‌شوند پردازش می‌شوند و ظرف چند ساعت قابل دریافت هستند. زیرا انتقال سیم داخلی فقط باید از طریق شبکه اتاق پایای الکترونیک (ACH) انجام شود و می تواند ظرف یک روز تحویل داده شود. نقل و انتقالات بین المللی در یک کشور شروع و در کشور دیگر مستقر می شود. فرستنده‌ها حواله‌های بین‌المللی را به شخصی در کشور دیگری که در همان بانک حساب دارد ارسال می‌کنند. این پرداخت‌ها به کد مسیریابی یا سوئیفت نیاز داشته و معمولاً ظرف دو روز کاری قابل دریافت هستند.

خطرات مرتبط با حواله ارزی

حواله های سیمی، مشروط برشناخت شخص دریافت کننده آن، عموماً ایمن و مطمئن هستند. در صورت استفاده از سرویس انتقال سیمی قانونی، باید از هر فردی که در تراکنش حواله سیمی مشارکت دارد خواسته شود هویت خود را ثابت کرده تا از انتقال به شخص ناشناس جلوگیری شود. نقل و انتقالات بانکی بین المللی که منشا آن آمریکا است، توسط دفتر کنترل دارایی های خارجی، ایالات متحده نظارت می شود. در صورتی که اثبات شود مبلغ برای اهداف پولشویی و برای کشورهای تحت تحریم آمریکا ارسال می شود، بانک فرستنده این اختیار را دارد که وجوه را مسدود کرده و از انجام حواله سیمی جلوگیری کند.

مراحل اصلی انتقال پول از طریق حواله ارزی

انتقال پول از طریق حواله ارزی شامل ۴ مرحله، انتخاب ارائه دهنده سرویس حواله ارزی، ارائه جزئیات انتقال به بانک، پرداخت کارمزد و انتظار برای پردازش انتقال پول به گیرنده است. که در ادامه به طور مفصل توضیح داده خواهد شد.

انتخاب ارائه دهنده سرویس حواله ارزی

اولین قدم در نحوه انتقال پول انتخاب سرویس مناسب برای این فرآیند استفاده کنید. اگراز قبل یک حساب جاری، حساب پس انداز یا سایر حساب ها در یک موسسه مالی دارید می تواند گزینه مناسبی باشد. بسته به سیاست‌های بانک برای حواله‌های ارزی، ممکن است بتوانید انتقال را به صورت آنلاین انجام دهید یا می‌توانید شخصاً با مراجعه به شعبه این کار را انجام دهید. گزینه دیگر استفاده از یک ارائه دهنده انتقال غیربانکی مانند Western Union یا MoneyGram است. این شرکت‌ها به شما امکان می‌دهند از طریق حواله ارزی به یک حساب بانکی پول ارسال کنید، اما شخصی که برایش پول می‌فرستید ممکن است این گزینه را نیز داشته باشد که آن را به صورت نقد دریافت کند یا به یک برنامه پرداخت موبایلی ارسال کند.

ارائه جزئیات انتقال به بانک

برای انتقال پول، اطلاعات خاصی وجود دارد که بانک یا ارائه دهنده حواله برای تکمیل تراکنش به  نیاز اطلاعات خاصی نیاز دارد که شامل:

 • کپی از کارت شناسایی صادر شده توسط دولت
 • منبع مالی شما (به عنوان مثال، کارت نقدی، کارت اعتباری، حساب بانکی و یا پول نقد اگر به صورت حضوری اقدام به انتقال پول کرده اید).
 • نام و آدرس گیرنده و یا نام و آدرس بانک گیرنده، شماره حساب بانکی و شماره مسیریابی گیرنده ( انتقال پول به حساب بانکی)
 • شماره موبایل گیرنده ( انتقال پول به یک برنامه کیف پول تلفن همراه)
 • ارائه کد انجمن جهانی ارتباطات مالی بین بانکی یا SWIFT ( انتقال پول به بانک دیگر)، سوئیفت یک کد منحصربه‌فرداختصاصی هر بانک‌ است و ممکن است برای تکمیل حواله‌های بانکی داخلی ویا بین‌المللی از بین بانکی لازم باشد.

پرداخت کارمزد انتقال

شما برای انتقال پول صرف نظرازاینکه این کار را از طریق بانک یا ارائه دهنده غیر بانکی انجام میشود مستلزم پرداخت کارمزد هستید. هنگام انتقال پول از حساب بانکی، کارمزد به طور خودکار از موجودی شما به همراه وجوهی که در حال انتقال است کسر می شود. اگر از خدمات انتقال غیربانکی استفاده می‌کنید، بسته به نحوه پرداخت، ممکن است این هزینه از حساب بانکی، کارت نقدی یا کارت اعتباری شما کسر شود. اگر مطمئن نیستید که حواله ارزی چقدر است، از قبل برنامه زمانبندی هزینه ها را بخواهید. ممکن است بخواهید کارمزدها را بین بانک خود و ارائه دهنده انتقال غیربانکی مقایسه کنید تا ببینید کدام یک هزینه کمتری دارد.

پردازش انتقال پول

وقتی حواله‌ای ارسال می شود، ممکن است از چند ساعت یا چند روز زمان برای پردازش نیاز دارد تا وجه برای گیرنده ارسال شود. این زمان بستگی به این دارد که چه مقدار پول به چه مقصدی ارسال می کنید. به همین دلیل یک شماره تأیید از بانک یا شرکتی که با آن پول منتقل کرده اید برای پیگیری تراکنش دریافت کنید.

آیا می توان حواله ارزی را لغو کرد؟

به طور کلی، هنگامی که انتقال پول از طریق حواله ارزی را آغاز می کنید با فرض اینکه انتقال در ساعات کاری انجام شود، فرآیند انتقال پول از حساب شما به گیرنده بلافاصله شروع می شود. اگر انتقال در سیستم پردازش بانک به‌صورت «scheduled» نشان داده شود، ممکن است امکان لغو تراکنش از طریق دسترسی بانکداری آنلاین یا تماس با شعبه وجود داشته باشد. زمان لازم برای لغو تراکنش می‌تواند از بانکی به بانک دیگر متفاوت باشد، بنابراین مهم است که با مؤسسه مالی خود بررسی کنید تا ببینید چگونه لغو می‌شود.

انتقال پول از طریق حواله ارزی در میهن پرداخت

برای انتقال و دریافت پول از خارج از کشور، می توانید از طریق مجموعه میهن پرداخت اقدام کنید. بدین منظور پس از ثبت نام در سایت، از طریق پشتیبانی، تیکت ارسال کرده تا همکاران ما در هر ساعت از شبانه روز شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

مهین پرداخت با تفکری نوین برای ارائه انواع خدمات ارزی در خدمت شما است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.