بورس در ایران و تحولات آن از ابتدا تا به حال!

/ / دسته‌بندی نشده
بورس در ایران “”

بورس چیست؟

اگر بخواهیم به زبان ساده بورس را تعریف نماییم باید بگوییم به خرید و فروش کالا و یا قسمتی از سهم تجارت در یک بازار منسجم به صورت حراج گفته می شود.

کم کم تاجران برای توسعه و گسترش دادن شرکت ها و پروژه های خود و همچنین جمع کردن سرمایه های مورد انتقال، این بازار را منسجم تر کرده و با قرار دادن قوانین محکم، شفاف و پیوسته شکل گیری بازار را نسبت به قبل توسعه بیشتری دادند و امروز به عنوان بازار بورس در همه جای جهان شناخته و معروف می باشد.

هر کشور توسعه یافته ایی در جهان برای خود دارای بورس می باشد و از طریق آن، اقدام به خرید و فروش سهام و سرمایه گذاری اندوخته های خود می کند.

کشور ایران هم جزو کشور های توسعه یافته در این رابطه می باشد و دارای تاریخچه نسبتٱ بالایی می باشد.

برای فعالیت در بازارهای بین المللی بورس نیاز به داشتن حساب های ارزی خواهید داشت. به خدمات نوین میهن پرداخت مراجعه کنید.

تاسیس بورس در ایران

اینکه در چه زمانی بورس در ایران تاسیس پیدا کرده، باید بگوییم در سال ۱۳۱۵ هجری شمسی یک فرد بلژیکی درباره تاسیس بورس در ایران تحقیقاتی را انجام داد و بعد از تکمیل تحقیقات و آماده ساختن اساسنامه بورس آن را برای مسئولان ایرانی بازگو و مهر تایید این کار را از آنان گرفت.

اما درباره تشکیل و عملی کردن بورس در ایران باید بگوییم حدود ۲۵سال این کار به تعویق افتاد. آن هم فقط به علت جنگ جهانی دوم که ایران بسیار در شرایط سختی قرار داشت.

اما در سال ۱۳۴۱ به وسیله وزارت بازرگانی و همچنین با حضور نمایندگان وزارت دارایی، وزارت بازرگانی و بانک توسعه‌ صنعت و معدن بلاخره تاسیس بورس در ایران مورد موافقت و تنظیم قرار گرفت.

اما چون ایرانی ها مطالعه دقیقی از بورس نداشتند هیئتی از کشور بروکسل برای راه اندازی بورس در ایران وارد این خاک شدند و توانستند بعد از چهار سال نظر مجلس را جلب نمایند و کار خود را در این زمینه آغاز کنند.

اولین معامله بورسی در ایران

می توان گفت اولین معامله در سال ۱۳۴۶ در پانزدهم بهمن ماه، آن هم با معامله سهام بانک توسعه صنعت و معدن، شرکت نفت پارس و چند شرکت دیگر در بورس اوراق بهادار کار خود را به صورت رسمی آغاز نمود. درست است که پیدایش بورس در این کشور تا حدی، بسیار طولانی و زمان بر شد، اما بسیار می ارزید و توانستیم برای خود یک تشکیلات عالی بورس داخلی داشته باشیم.

بورس چه کمکی به اقتصاد می کند؟

بورس یک بازار منسجم است که می توان از طریق آن اوراق و سهام و حتی دارایی ها را مورد معامه قرار داد. بسیاری از شرکت ها برای اینکه بتوانند نقدینگی داشته باشند و یا شرکت و کارخانه خود را بیشتر از قبل توسعه دهند نیز وارد این بازار بزرگ می شوند و از طریق آن شرکت و سهام و سرمایه خود را رونق و گسترش می دهند.

امروزه تکنولوژی و اخبار اقتصادی و بورسی که از رسانه های جمعی پخش می گردد باعث شده تا بورس بیشتر از قبل توسعه پیدا کند و حتی مردمی که از این کار سر در نمی آوردند هم چیزهایی بیاموزند و وارد این حیطه گردند.

بورس در ایران

انواع بورس

انواع بورس بسته به بازار ممکن است به این موارد ختم گردد:

_ بورس کالا

_ بورس اوراق بهادار

_ بورس ارز

_ بورس انرژی

توسعه بورس در ایران

با گذشت چندین سال از افتتاح بورس در ایران، کشور ما توانسته همچون کشورهای دیگر خود را بالا بکشاند و پیشرفت های قابل ملاحظه ایی در این حیطه پیدا نماید.

اگر شما هم مایل وارد شدن به بورس هستید بهتر است ابتدا آگاهی خود را در زمینه بورس بالا ببرید و یا به وسیله کارگزاران یا همان مشاوران بورس اقدام به خرید فروش بورس نمایید.

نکاتی که باید به آن توجه نمایید

۱_ راس ساعت ۹ معمالات صورت می گیرد.

۲_ معاملات سهام فقط به روش سامانه معاملات بورس صورت می پذیرد.

بهتر است بدانید این سامانه کاملٱ مکانیزه عمل می نماید.

۳_ معاملات تنها از طریق کارگزار صورت می پذیرد.

۴_ اگر مایل به خرید سهام هستید به غیر از تهران می توانید در شهرهای دیگر نیز اقدام به خرید کنید.

۵_ خارج از سامانه معاملاتی نمی توان اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار نمود.

۶_ برای اطلاعات بیشتر از زمان بازگشایی بورس در تهران بهتر است بدانید که  تمام روزها یعنی از شنبه تا پنج شنبه ساعت ۹_۱۲:۳۰ باز بوده و در تعطیلات عمومی بسته هستند و هیچ نقل و انتقالی از آن صورت نمی گیرد.

۷_ از طریق اینترنت نیز سهام داران می توانند اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار خود نمایند. بدون اینکه کارگزار دخالتی انجام دهد.

این مطالبی که برایتان قرار دادیم بیشتر برای آشناییت شما با بورس بوده و مطالب ارزشمند دیگری نیز هستند که همه در این مطلب گنجانده نمی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *