برنامه کنفرانس ویدیویی زوم (Zoom) چیست؟

/ / دسته‌بندی نشده
برنامه زوم “”

بروزرسانی مرداد ۱۹, ۱۳۹۹

برنامه محبوب کنفرانس ویدیویی Zoom Meetings در ماه های اخیر به دلیل شیوع بیماری کرونا مورد استقبال زیادی قرار گرفته است. این برنامه یکی از بزرگترین برنامه های مورد استقبال قرار گرفته توسط دور کاران می باشد. در این مقاله شرح خواهیم داد که برنامه کنفرانس ویدیویی زوم (Zoom) چیست؟

توضیحاتی درباره برنامه زوم – Zoom

در ابتدا مشاغلی بودند که برای برگزاری جلسات با همکاران و مشتریان راه دور یا بین المللی از آن استفاده می کردند. نسخه اولیه این برنامه کاملا رایگان است.

برنامه کنفرانس ویدئویی Zoom به دلیل سهولت در استفاده، فیلمبرداری و شنیداری با کیفیت HD و امکانات دیگری چون گفتگوی متنی و اشتراک صفحه نمایش مورد استقبال می باشد. به علاوه شرکت کنندگان کنفرانس می توانند بدون ورود به برنامه به یک جلسه Zoom بپیوندند اما جهت میزبانی یک کنفرانس باید در برنامه ثبت نام کرده و یک حساب کاربری ایجاد کرد.

نسخه های پولی برنامه Zoom نیز جلساتی با حداکثر ۱۰۰۰ شرکت کننده، ضبط برنامه، ضبط تماس، تماس تلفنی نامحدود و موارد دیگر پشتیبانی می گردد.

  • ارائه دهنده بهترین خدمات کنفرانس ویدیویی در سال ۲۰۲۰
  • کار از خانه به وسیله مانیتور، ماوس، کیبورد و سیستم کنفرانس ویدیویی Zoom
  • لیستی از بهترین وبکم ها در بازار که با کیفیت HD توسط Zoom پشتیبانی می شوند

با وجود بیماری کرونا که این روزها همه را وادار به خانه ماندن کرده است، کنفرانس ویدیویی Zoom نیز به ابزار جدیدی برای ارتباط برقرار کردن با دوستان و خانواده و یا شرکت در آزمون ها تبدیل شده است.

بسیاری از افراد حتی عروسی های خود را نیز به وسیله Zoom برگزار می نمایند.

برنامه Zoom در همه سیستم عامل ها مانند کامپیوتر، موبایل، ویندوز، اندروید، آی او اس و… در دسترس می باشد.

برنامه زوم

برنامه محبوب کنفرانس ویدیویی Zoom Meetings در ماه های اخیر به دلیل شیوع بیماری کرونا مورد استقبال زیادی قرار گرفته است

نسخه رایگان یا پولی Zoom ؟

اکنون که دانستیم برنامه کنفرانس ویدیویی زوم (Zoom) چیست؟ بیایید نسخه های رایگان و پولی آنرا مقایسه کنیم. Zoom برای هر کسی که مایل به استفاده از آن است به صورت رایگان در دسترس می باشد و نسخه به طور کلی امکاناتی را که بیشتر مردم به آن نیاز دارند، ارائه می دهد. با این حال، مانند هر برنامه دیگری، اگر برای آن هزینه ای پرداخت کنید با امکانات بیشتری روبرو خواهید شد و می توان گفت نسخه رایگان نیز همچون سایر برنامه ها محدودیت های خود را دارد.

نسخه رایگان زوم امکان برقرار کنفرانس ویدیویی برای حداکثر ۱۰۰ شرکت کننده را دارد، مشروط بر اینکه این جلسه نباید بیش از ۴۰ دقیقه طول بکشد که در آن زمان شرکت کنندگان به صورت خودکار از برنامه خارج می شوند. اگر مشکلی برای ورود مجدد نباشد، میزبان کنفرانس ویدیویی می تواند یک کنفرانس جدید را شروع کند.

همچنین نسخه رایگان از مواردی چون کنفرانس های ویدیویی یک به یک نامحدود، اشتراک گذاری صفحه و همینطور چت و یک تخته برای نوشتن و موارد دیگری را پشتیبانی می کند.

اما در نسخه پولی، محدودیت های موجود در نسخه رایگان حذف شده است. می توان کنفرانس ویدیویی به مدت ۲۴ ساعت برگزار کرد و همچنین به میزبان این امکان داده می شود تا از یک فضای ابری برای ذخیره سازی کل کنفرانس استفاده نماید. همچنین می تواند کنفرانس را روی سیستم خود نیز ذخیره کند.

قیمت نسخه وی آی پی با توجه به امکاناتی که انتخاب می کنید، افزایش یا کاهش می یابد. امکاناتی چون تسهیلات وبینار، جلساتی در حدود ۱۰۰۰ شرکت کننده و فضای ذخیره سازی ابری می توانند قیمت سرویس های وی ای پی را افزایش دهد.

Zoom روی موبایل یا دسکتاپ؟

باید گفت جلسات Zoom روی موبایل یا دسکتاپ از ویژگی های یکسانی برخوردار نیستند و متناسب تنظیم نشده اند.

هر چند در کنفرانس های ویدیویی تلفن همراه، به دلیل وجود صفحه نسبتا کوچک امکان بزرگنمایی فراهم شده است. به علاوه امکاناتی چون اشتراک گذاری اسکرین شات و صفحه و چت نیز وجود دارد. نسخه تلفن همراه Zoom به شرکت کننده ها اجازه می دهد تا یک بار روی صفحه نمایش ظاهر شوند و گزارش کار و نمودارها و اسناد را در یک صفحه کوچک ارائه دهند.

باید افزود که در برنامه Zoom نسخه اندروید و آی او اس نیز با هم متفاوت هستند. به عنوان مثال Zoom  برای اندروید از ویژگی امکان قراردادن پس زمینه دلخواه که در نسخه آی او اس موجود می باشد پشتیبانی نمی کند.

برای جلسات تجاری بزرگ با همکانان یا تماس با چند دوست، انتخاب نسخه دسکتاپ معقول تر می باشد.

آموزش زوم

با وجود بیماری کرونا که این روزها همه را وادار به خانه ماندن کرده است، کنفرانس ویدیویی Zoom نیز به ابزار جدیدی برای ارتباط برقرار کردن با دوستان و خانواده و یا شرکت در آزمون ها تبدیل شده است.

زوم های مختلف !

در حالی که کلمه Zoom توسط برخی به عنوان یک کلمه کلیدی برای کنفرانس ویدیویی استفاده می شود، بسیاری از برنامه های مختلف به اسم Zoom در بازار موجود است که در واقع برنامه اصلی Zoom نمی باشد و تقلبی هستند. اینکه بدانیم برنامه کنفرانس ویدیویی زوم (Zoom) چیست؟ کافی نیست. باید نسخه اصلی آنرا هم بیابیم.

تصاویر مجازی Zoom برای حضور در کنفرانس

اگر می خواهید در زمان برگزاری یک ویدیو کنفرانس، کسی وضعیت آشفته اطراف شما را مشاهده نکند، می توان از تصاویر پیش زمینه ای که این برنامه در اختیار قرار می دهد استفاده نمود. به این ترتیب معمولا محیط اطراف به نمایش در نمی آید و مشکلی برای حضور در کنفرانس نیز وجود نخواهد داشت. همچنین این برنامه فیلترهای مختلفی را نیز در اختیار کاربرانش قرار می دهد تا از نظر چهره خود را جذاب تر نمایند. به این ترتیب نیاز نیست اگر کنفرانس در ابتدای ساعات صبح برگزار خواهد شد نگران بی حالی و بهم ریختگی صورت باشید. با کمک فیلترهای این برنامه می توان ظاهری آراسته را ایجاد نمود.

نصب برنامه Zoom

جهت نصب این برنامه با توجه به سیستم عاملی که قصد نصب روی آن را دارید، می توانید اقدام نمایید. برنامه زوم در بیشتر پلتفرم های مختلف ارائه می شود که به سادگی روی دستگاه نصب می گردد.

امکانات Zoom برای میزبان

میزان کنفرانس ویدیویی باید بدون استثنا در این برنامه ثبت نام نماید تا بتواند زمان مقرر کنفرانس را ایجاد نماید. می توان اطلاعات مربوط به کنفرانس های ویدیویی را با تقویم گوگل هماهنگ نموده و در اختیار تمام شرکت کنندگان قرار داد.

همچنین میزبان کنفرانس می تواند ضبط کنندگان کنفرانس را در طول برنامه مشاهده نموده و بر آن ها نظارت نماید.

به علاوه برنامه Zoom در پایان هر کنفرانس ویدیویی یک فاصل تصویری با فرمت MP4 را در اختیار میزبان قرار می دهد. همچنین ضبط جلسات روی نسخه تلفن همراه برنامه Zoom نیز میسر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *